PROPAGANDA (beseda, slika, film, simbol, poročanje, laž, zavajanje, utišanje ...) - Mihael Bellis

8 months ago
39

PROPAGANDA
https://preview.mailerlite.io/preview/123379/emails/100051575296230654
Propaganda (napačne informacije, dezinformacije, uradne informacije, teorije zarote ...) so globalni fenomen. Čeprav naš pregled poudarja osredotočenost tega raziskovalnega področja zgolj na lokalne novice so nevarnosti lažnih novic, dezinformacij in spletne propagande resnično globalno vprašanje. Informacije se delijo v odprtih in zaprtih sistemih. Odprti sistemi so javna omrežja in delno odprti sistemi so družabna omrežja med tem ko so zaprti sistemi WhatsApp, Messenger, Elektronska pošta in drugi bolj striktno zaprti medosebni komunikacijski sistemi.

Propaganda se večinoma uporablja za prepričevanje ali manipulacijo posameznikov ali skupin, da sprejmejo določeno stališče, podprejo določen namen ali udejanjijo želeno pot. Pri tem se uporablja različne tehnike, vključno z emocionalnimi pristopi, selektivno predstavitvijo dejstev, ponavljanjem, demonizacijo nasprotnikov in uporabo simbolov ali gesel za ustvarjanje močnega, pogosto iracionalnega odziva pri posameznikih ali za širše občinstvo. Propaganda ima dolgo zgodovino, ki sega v čase antičnih civilizacij. Pridobila je pomembno mesto v časih vojn in konfliktov, kot so prva in druga svetovna vojna, ko so jo vlade in organizacije uporabljale za mobilizacijo prebivalstva in upravičevanje svojih dejanj.

Politika propagande se pogosto uporablja za vplivanje na javno mnenje v podporo določeni politični stranki, ideologiji ali voditelju. Uporabljajo jo lahko tako vlade kot tudi opozicijske skupine. Oglaševanje in trženje pogosto vključujeta tehnike propagande za promocijo idej, izdelkov ali blagovnih znamk. To lahko vključuje pretirane trditve, uporabo znanih osebnosti in manipulacijo čustev potrošnikov.

Propaganda lahko sproži etične pomisleke, kadar vključuje zavajanje, manipulacijo ali širjenje lažnih informacij. Uporablja se lahko za manipulacijo javnega mnenja ali spodbujanje sovraštva in nasilja.

In kako se lahko upremo propagandi? Prizadevanja za kontrapropagando vključujejo preverjanje dejstev, izobraževanje o medijski pismenosti in spodbujanje kritičnega razmišljanja. Vlade in organizacije se lahko tudi vključijo v kampanje kontrapropagande, da izzovejo lažne pripovedi. Čeprav se propaganda lahko uporablja tako za pozitivne kot negativne namene, pogosto postavlja vprašanja o ravnovesju med svobodo govora in odgovornim širjenjem informacij.

Pomembno je, da smo pozorni na prisotnost propagande v različnih oblikah komunikacije in medijev ter kritično ocenjujemo informacije, s katerimi se srečujemo, da lahko sprejemamo informirane odločitve in sodbe.

Spodbuda za delovanje za Društvo BELIS: https://cutt.ly/f9X5a3U
Hvala, ker si pomagamo in stojimo ob strani!
Ekipa Društva za srečno življenje BELIS

Loading comments...